STMicroelectronics STM32L151CBT6D
Part No.:
STM32L151CBT6D
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.STM32L151CBT6D.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Comments
STM32L151CBT6D Specifications
Package/Case:
48-LQFP
Series:
STM32L1
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Cap Sense, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.65V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)