STMicroelectronics STM32L151RBT7ATR
Part No.:
STM32L151RBT7ATR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.STM32L151RBT7ATR.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Comments
STM32L151RBT7ATR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
64-LQFP
Series:
STM32L1
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
51
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 20x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)