STMicroelectronics STM32L151VBT6ATR
Part No.:
STM32L151VBT6ATR
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Comments
STM32L151VBT6ATR Specifications
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Speed:
32MHz
Peripherals:
Cap Sense, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
83
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.65V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)