STMicroelectronics STM32L152R8H6
Part No.:
STM32L152R8H6
Package:
64-TFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.STM32L152R8H6.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TFBGA
Comments
STM32L152R8H6 Specifications
Package/Case:
64-TFBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Speed:
32MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
51
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 20x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)