STMicroelectronics STM32L152V8T6TR
Part No.:
STM32L152V8T6TR
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.STM32L152V8T6TR.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Comments
STM32L152V8T6TR Specifications
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Peripherals:
Cap Sense, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
83
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.65V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)