Adam Tech SW-PB7-03LB22CFPB110V
Part No.:
SW-PB7-03LB22CFPB110V
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SW-PB7-03LB22CFPB110V.pdf
Description:
ANTI-VANDAL PUSHBUTTON SWITCH, 1
Comments
SW-PB7-03LB22CFPB110V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
SW
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
5A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
110 VAC/DC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C