KEMET T110A104K100AS
Part No.:
T110A104K100AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL
Comments
T110A104K100AS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
CSR13
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
25Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.135" Dia x 0.135" L (3.43mm x 3.43mm)