KEMET T110C106J035AS
Part No.:
T110C106J035AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT AXL
Comments
T110C106J035AS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T110
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)