KEMET T110C566J015AS
Part No.:
T110C566J015AS
Comments
T110C566J015AS Specifications
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.3Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)