KEMET T140C107K020AT
Part No.:
T140C107K020AT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
Comments
T140C107K020AT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
CSR23
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.289" L (7.34mm x 7.34mm)