KEMET T140C187K015AS
Part No.:
T140C187K015AS
Comments
T140C187K015AS Specifications
Packaging:
Tray
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)