KEMET T140C227K010AS
Part No.:
T140C227K010AS
Description:
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL
Comments
T140C227K010AS Specifications
Series:
CSR23
Packaging:
Tray
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.289" L (7.34mm x 7.34mm)