KEMET T140C337K006AS
Part No.:
T140C337K006AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT AXL 125C
Comments
T140C337K006AS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T140
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)