KEMET T140C686M030AT
Part No.:
T140C686M030AT
Description:
CAP TANT 68UF 20% 30V AXIAL
Comments
T140C686M030AT Specifications
Series:
CSR23
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.289" L (7.34mm x 7.34mm)