KEMET T350A104K035AT4700
Part No.:
T350A104K035AT4700
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial, Disc
Description:
.100UF 35.0V
Comments
T350A104K035AT4700 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T350, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
26Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.10mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)