KEMET T350A225M016AT
Part No.:
T350A225M016AT
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 16V RADIAL
Comments
T350A225M016AT Specifications
Packaging:
Bag
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.10mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)