KEMET T350A475K006AS
Part No.:
T350A475K006AS
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 6.3V RADIAL
Comments
T350A475K006AS Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.10mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)