KEMET T350B155M035AT7303
Part No.:
T350B155M035AT7303
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial, Disc
Description:
CAP TANT RAD
Comments
T350B155M035AT7303 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T350, UltraDip II
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.299" (7.60mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)