KEMET T350K157M010AS
Part No.:
T350K157M010AS
Comments
T350K157M010AS Specifications
Series:
T350, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)