KEMET T350K227M006AT
Part No.:
T350K227M006AT
Comments
T350K227M006AT Specifications
Series:
T350, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)