KEMET T350L107M016AT
Part No.:
T350L107M016AT
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 100UF 20% 16V RADIAL
Comments
T350L107M016AT Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)