KEMET T350L686M020AT
Part No.:
T350L686M020AT
Package:
Radial, Disc
Description:
CAP TANT RAD
Comments
T350L686M020AT Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)