KEMET T352A475M006AT7301
Part No.:
T352A475M006AT7301
Comments
T352A475M006AT7301 Specifications
Series:
T352, UltraDip II
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.402" (10.20mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)