KEMET T353J227K003AT
Part No.:
T353J227K003AT
Package:
Radial, Disc
Description:
CAP TANT RAD
Comments
T353J227K003AT Specifications
Series:
T353, UltraDip II
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
3 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.331" Dia (8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.579" (14.70mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)