KEMET T354L156M050AT
Part No.:
T354L156M050AT
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 15UF 20% 50V RADIAL
Comments
T354L156M050AT Specifications
Series:
T354, UltraDip II
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.713" (18.10mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)