KEMET T356A105M020AT
Part No.:
T356A105M020AT
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 1UF 20% 20V RADIAL
Comments
T356A105M020AT Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.340" (8.64mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)