KEMET T356A154K050AT
Part No.:
T356A154K050AT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 0.15UF 10% 50V RADIAL
Comments
T356A154K050AT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T356, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
21Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.339" (8.60mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)