KEMET T356A475K006AS
Part No.:
T356A475K006AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 6.3V RADIAL
Comments
T356A475K006AS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T356, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
10Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.339" (8.60mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)