KEMET T356K227M006AT
Part No.:
T356K227M006AT
Package:
Radial, Disc
Description:
CAP TANT RAD
Comments
T356K227M006AT Specifications
Series:
T356, UltraDip II
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)