KEMET T356L107K016AT7301
Part No.:
T356L107K016AT7301
Description:
CAP TANT RAD
Comments
T356L107K016AT7301 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max):
0.713" (18.10mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)