KEMET T396K106M050AT
Part No.:
T396K106M050AT
Comments
T396K106M050AT Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)