KEMET T428P156M050AH6110
Part No.:
T428P156M050AH6110
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2824 (7260 Metric)
Description:
CAP TANT 15UF 20% 50V 2824
Comments
T428P156M050AH6110 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T428
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)