KEMET T491B157M004AT
Part No.:
T491B157M004AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 150UF 20% 4V 1411
Comments
T491B157M004AT Specifications
Series:
T491
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)