KEMET T491B476K010ZT
Part No.:
T491B476K010ZT
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 10V 1411
Comments
T491B476K010ZT Specifications
Series:
T491
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.075" (1.90mm)