KEMET T491C686K016AH7037
Part No.:
T491C686K016AH7037
Description:
CAP TANT 68UF 10% 16V 2312
Comments
T491C686K016AH7037 Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)