KEMET T491D336K016AT24787027
Part No.:
T491D336K016AT24787027
Description:
CAP TANT 33UF 10% 16V 2917
Comments
T491D336K016AT24787027 Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)