KEMET T491D475K050AHAUTO
Part No.:
T491D475K050AHAUTO
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Comments
T491D475K050AHAUTO Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)