KEMET T491S105M020AT
Part No.:
T491S105M020AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 20% 20V 1206
Comments
T491S105M020AT Specifications
Series:
T491
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)