KEMET T491S475K006AT
Part No.:
T491S475K006AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 6.3V 1206
Comments
T491S475K006AT Specifications
Series:
T491
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
15Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)