KEMET T491U106K020AT7027
Part No.:
T491U106K020AT7027
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 20V 2312
Comments
T491U106K020AT7027 Specifications
Series:
T491
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)