KEMET T491U107K006AH
Part No.:
T491U107K006AH
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2312
Comments
T491U107K006AH Specifications
Series:
T491
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)