KEMET T491V157K010ZT
Part No.:
T491V157K010ZT
Description:
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917
Comments
T491V157K010ZT Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)