KEMET T491V157M010ZTZV10
Part No.:
T491V157M010ZTZV10
Description:
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917
Comments
T491V157M010ZTZV10 Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)