KEMET T491V337M006ZTZV10
Part No.:
T491V337M006ZTZV10
Description:
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 2917
Comments
T491V337M006ZTZV10 Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)