KEMET T491X106K050AT7280
Part No.:
T491X106K050AT7280
Description:
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Comments
T491X106K050AT7280 Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)