KEMET T491X156K050ZT
Part No.:
T491X156K050ZT
Description:
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Comments
T491X156K050ZT Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)