KEMET T491X227K016ZTZV10
Part No.:
T491X227K016ZTZV10
Description:
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Comments
T491X227K016ZTZV10 Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)