KEMET T491X477K006AT7280
Part No.:
T491X477K006AT7280
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Comments
T491X477K006AT7280 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T491
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)