KEMET T492B475K015BS
Part No.:
T492B475K015BS
Description:
4.70UF 15.0V
Comments
T492B475K015BS Specifications
Series:
T492_CWR11
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)