KEMET T493A105K010CB6420
Part No.:
T493A105K010CB6420
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CAP TANT SMD HI-REL
Comments
T493A105K010CB6420 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T493
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
A
Ratings:
COTS
Features:
High Reliability
Failure Rate:
C (0.01%)